Med kun et par uger til jul er det nu ved at være tid for de fleste at finde årets juletræ. Dronninglund Borgerforening har en lang tradition for at sælge juletræer fra foreningens egen skov. Således er det også i år. Borgerforeningen tog forskud på glæderne allerede i sidste weekend, hvor man solgte træer på torvet ved MENY.

Næste weekend foregår det i Oasen, hvor man kan udvælge sig det smukkeste træ, som foreningens skovudvalg på forhånd har fældet. Ønsker man at fælde sig eget træ sammen med familien, kan det også lade sig gøre den kommende weekend.

Har man ikke mulighed for selv at transportere træet hjem, tilbyder borgerforeningen at gøre det helt gratis, hvis man bor inden for byskiltet i Dronninglund.

Overskuddet fra salget går til vedligeholdelse af Naturparken. Det er en stor opgave, som Borgerforeningen løfter, og som kommer alle til gavn.

Del på Facebook Del på Twitter Del på mail
Henter...