Ny badebro og nye vikinger fejret i Hou

HOU: Mens vinterbaderforeningen i Hou vanen tro tog hul på året med dåb af nye vikinger, så blev dagen også benyttet på at indvie den nye badebro, der fremover danner fundament for foreningens kerneaktivitet.

Hous Vilde Vikinger har fået økonomisk hjælp til projektet af Sparekassen Vendsyssels Fond Ulsted. Fonden har doneret 75.000 kr. til broen, og inden lørdagens vikingedåb benyttede foreningens formand, Tove Andersen, lejligheden til at takke for bevillingen.

Fondens formand, Ole Steen Jensen, gratulerede med de nye faciliteter, inden næstformand Søren Batsberg klippede båndet til broen. Denne er i øvrigt udført med hjælp af frivillig arbejdskraft fra foreningens medlemmer, som altså efter indvielsen tog imod endnu to ægte vikinger i vinterbaderfamilien.

Først måtte skrællingerne, i skikkelse af Karen Høj Jensen og Jytte Clemmensen, dog bevise deres værd ved først at tage en dukkert og ved siden at lade sig overrisle med salte vande. Ved samme lejlighed fik de deres nye vikingenavne. Karen Høj Jensen blev dødt Thorgerd, mens Jytte Clemmensen fik navnet Sigrun. Begge modtog et krus som bevis på deres nye status.

Seancen tiltrak vanen tro et stort opbud af publikummer, som efterfølgende blev trakteret med boller og varm kakao.

Del på Facebook Del på Twitter Del på mail
Henter...